Zabawy muzyczno-ruchowe dla 3-latków
Zabawy muzyczno-ruchowe dla 3-latków
Witam Serdecznie dziś propozycje zabaw muzyczno-ruchowych dla 3-latków. Niezwykle ważne dla dzieci rozpoczynających przedszkole są ciekawe zabawy. Spełniają one funkcję integracyjną, relaksacyjną, edukacyjną, a także rozwijają to, co 3-latki uwielbiają – sprawność ruchową. W ten sposób szybko przekonają się, że przedszkole to dla nich przyjazne miejsce. Przedstawiamy zatem sprawdzone pomysły na zabawy muzyczno-ruchowe dla 3-latków.
Poniżej przedstawiam 5 propozycji zabaw muzyczno-ruchowych dla 3-latków
Zabawa „Pszczółki”
Szarfy rozłożone na dywanie to ule, których jest tyle, ile dzieci w grupie. Każde dziecko to pszczółka biegająca lub tańcząca po sali do dźwięków dowolnej muzyki (np. „Pszczółka Maja” Z. Wodecki; „Marsz Radetzkiego” J. Strauss). Na pauzę w muzyce 3-latki szybko lecą do jednego z uli. Jeśli dzieci są na to gotowe, można wprowadzić element rywalizacji zabierając za każdym razem jedną szarfę.
Zabawa „Baloniku, zatańcz z nami!”
Dzieci dobierają się w pary. Każda z par dostaje jeden nadmuchany balon, który trzyma między sobą dowolną częścią ciała. Nie mogą być to jednak ręce, którymi to trzymają siebie nawzajem. Nauczyciel włącza lub gra muzykę na instrumencie. Najlepiej by był to walc lub inna spokojna, lecz taneczna muzyka. Kiedy melodia jest cicho przedszkolaki wykonują małe kroczki, kiedy głośno – duże. Na przerwę w muzyce dzieci wypuszczają balony i szukają nowej pary.
Zabawa „Kółko graniaste”
Znana i lubiana przez 3-latki (i nie tylko) zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci chodzą po obwodzie koła trzymając się za ręce. Razem z nauczycielem śpiewają piosenkę:
Kółko graniaste, czworokanciaste.
Kółko nam się połamało,
Cztery grosze kosztowało,
A my wszyscy BĘC!
Na ostatnie słowo wszyscy się przewracają. Zabawę można uatrakcyjnić wykorzystując do niej chustę animacyjną.
Taniec ze wstęgami
Łatwy taniec, którym zachwyci się całe przedszkole. Potrzebne będą dla każdego dziecka dwie kredki z nawiniętą i przyklejoną lub przywiązaną wstążką (lub paskiem bibuły) długości ok.pół metra. Nauczyciel pokazuje ruchy do utworu „Taniec z szablami” A. Chaczaturiana, a dzieci naśladują:
- bieganie po okręgu na paluszkach (ręce nad głową);
- zatrzymanie w kole – rączki naprzemiennie w górę i w dół;
- obroty wokół własnej osi z rękami w górze (przejście w muzyce);
- bieganie po okręgu na paluszkach (ręce nad głową).
Zabawa „Figury…!”
Ta uwielbiana przez dzieci przedszkolne zabawa muzyczno-ruchowa może przybierać różne formy. Na pewno jednak potrzebna będzie do niej nagrana lub wykonywana na żywo muzyka. Może być to również rytm wystukiwany na instrumencie perkusyjnym. Kiedy muzyka gra, dzieci tańczą swobodnie do rytmu. Na przerwę w muzyce nauczyciel lub wybrana osoba wypowiada słowa: „Figury, figury zamieniajcie się w góry”. Wtedy dzieci przybierają wymyślną pozę i zastygają w bezruchu. Prowadzący zabawę wybiera najciekawszą figurę i ta osoba zamienia się rolami z prowadzącym.
Zaprezentowane powyżej zabawy muzyczno-ruchowe dla 3-latków sprawią, że dzieci w przedszkolu będą spędzać czas w radosnej atmosferze. Przy okazji nabierać będą pewności siebie, rozwijać relacje społeczne, doskonalić rozumienie emocji, kształtować poczucie rytmu i sprawność fizyczną.
Więcej zabaw znajdziesz tutaj>>>
Fajne propozycje. Kółko graniaste to klasyk, dzieci bardzo lubią. Postaram się wykorzystać resztę! 🙂
Bardzo fajne i ciekawe zabawy☺
Bardzo fajne zabawy, postaram się wykorzystać w swojej grupie.